WYBÓR ODPOWIEDNIEJ RAKIETY DO TENISA

Dzisiaj można się zgubić w dżungli marek i modeli rakiet, co utrudnia wybór odpowiedniej rakiety dla siebie. Poniżej zebraliśmy najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze rakiety do tenisa.

Podstawowym założeniem jest, aby wybrać rakietę, która będzie pasować do Twojego stylu gry i poziomu zaawansowania. Może się to wydawać oczywiste, ale prawda jest taka, że ​​wiele osób kupuje rakietę, która jest zbyt zaawansowana. Aby pomóc w ogarnięciu tego tematu poniżej przedstawimy informacje, w jaki sposób szerokość ramy rakiety, gęstość naciągu, powierzchnia uderzenia, waga oraz rozmiar uchwytu wpływają na jej właściwości.

 

Jaka szerokość ramy jest dla Ciebie odpowiednia?

Szerokość ramy często nazywana profilem ramy, ma istotny wpływ na właściwości rakiety tenisowej. Wąska szerokość ramy oznacza, że ​​rakieta jest ukierunkowana na kontrolę i ma stosunkowo mały sweet-spot. Modele te zazwyczaj wybierane są przez zaawansowanych graczy, którzy potrafią sami wygenerować duże prędkości i bardzo celnie trafiają w piłkę. Ponieważ kontrola i szybkość to dwa przeciwieństwa, to takie rakiety tenisowe same z siebie ograniczają prędkość. Wąski profil ramy ma często większą elastyczność (dolna wartość Ra), co powoduje, że rakieta nie reaguje tak szybko na uderzenie piłki. Oznacza to, że rakieta tenisowa o grubszym profilu ramy zapewnia lepszą prędkość i sprawia, że ​​gracz nie musi sam generować pełnej siły prędkości. Takie rakiety zazwyczaj charakteryzują się również większym sweet-spotem i gra się nimi łatwiej, przez co bardziej pasują do celów ćwiczebnych.

 

Znaczenie naciągu

Mocniejszy naciąg rakiety zapewnia większą kontrolę i stosowany jest przede wszystkim w rakietach o węższym profilu ramy. Rzadziej rozmieszczony naciąg powoduje, że rakieta łatwiej generuje dużą prędkość piłki. Oczywiście można eksperymentować z tymi właściwościami i stworzyć rakietę z wąską ramą i rzadkim naciągiem. Poprzez zmianę naciągu rakiety nie da się zmienić gęstości ułożenia naciągu. Typowa gęstość to np. 16x19 i 18x20.

 

Powierzchnia odbicia

Wielkość główki rakiety (powierzchnia odbicia) wynosi obecnie najczęściej pomiędzy 95-105 cali kw., gdzie rakiety z mniejszą powierzchnią uderzenia mają zwykle również mniejszy tzw. sweet-spot (część powierzchni, która zapewnia czyste uderzenie piłki), co powoduje, że są bardziej wymagające. Z drugiej strony rakietą z małym „sweet spot” można uzyskać doskonałe trafienie piłki. Dlatego podczas doboru właściwej powierzchni uderzenia rakiety należy zachować równowagę biorąc pod uwagę zarówno swoje umiejętności, jak i inne właściwości rakiety.

 

Waga

Ciężar rakiety wynosi zazwyczaj między 275-325 gramów. Dzisiejszy rozwój techniki spowodował, że rakiety tenisowe są lżejsze i łatwiejsze do manewrowania bez szkody dla właściwości dynamicznych. Cięższa rakieta często jest odczuwana, jako stabilniejsza i bezpieczniejsza podczas odbijania. Zdaniem racketspecialisten.se w tej kategorii większe znaczenie ma to, jakich szukasz właściwości, niż to, jaki reprezentujesz poziom zaawansowania. Obecnie dostępne są lekkie rakiety do tenisa generujące prędkości i odwrotnie.

 

Wielkość uchwytu jest ważna

Wybranie odpowiedniego rozmiaru uchwytu pomimo, że jest bardzo ważne, jest niestety często zaniedbywane. Można przyjąć, że zawodnicy zazwyczaj używają uchwytu w rozmiarze 3 (4 3/8), natomiast zawodniczki uchwytu w rozmiarze 2 (4 1/4). Powyższe traktować jednak należy tylko jako wskazówkę - każdy powinien dopasować uchwyt do swojego stylu, wielkości dłoni itp. Niewłaściwy wybór rozmiaru uchwytu wpływa nie tylko na grę, ale może również prowadzić do tzw. łokcia tenisisty.

My w courtside.pl mamy nadzieję, że to podsumowanie ułatwi Ci dobór  odpowiedniej rakiety tenisowej. Jeśli nie, prosimy o kontakt, a udzielimy Ci dalszej pomocy.

 

 

Wybierz odpowiedni rozmiar uchwytu swojej rakiety tenisowej

Kupując rakietę tenisową możesz wybrać rozmiar chwytu. W poniższej tabeli wymienione zostały rozmiary najczęściej występujące na rynku.

  Europa USA
Damskie/mniejsze  2 4 - 1/4
Męskie/normalne 3 4 - 3/8
Duże dłonie 4 4 - 1/2

 

Przykłady:

rakiety tenisowe umożliwiające kontrolowanie odbicia

 • Head Graphene 360+ Prestige
 • Wilson BLX Blade 98 v7 18x20
 • Wilson Pro Staff 97/97 Autograph
 • Babolat Pure Strike

 

rakiety tenisowe wpływające na prędkość

 • Babolat Pure Drive
 • Babolat Boost Drive
 • Babolat Drive Tour
 • Head Extreme
 • Wilson Burn 100/100S/100Lrakiety zaokrąglone prędkość/kontrola

 • Babolat Pure Aero
 • Head Graphene Touch Speed MP
 • Head Graphene 360 Radical
 • Yonex Ezone 98/100
 • Wilson Clash 100 / 100 Tour
 • Wilson Blade 98 v7 16*19
 • Head Gravity 360+ Pro