DOBÓR WŁAŚCIWEJ RAKIETY DO SQUASHA

Wybór rakiety do squasha może być trudny i często jest uzależniony od warunków osobistych. Waga, sztywność i balans, to trzy ważne parametry wpływające na właściwości rakiety do squasha i przez to na jej grupę docelową.


Waga

Obecnie dostępne modele posiadają wagę w zakresie od 115-170 gramów. Nieco droższe rakiety są zazwyczaj lżejsze, ponieważ do ich produkcji stosowane są bardziej zaawansowane materiały. Tak więc rakiety o wadze 150-170 gramów są zwykle nieco tańsze. Lżejsza rakieta zapewnia większe czucie, elastyczność i możliwości manewrowania i z reguły przeznaczona jest dla najbardziej zaawansowanych graczy, którzy sami potrafią generować się pędu. Osoby ćwiczące mogą odbierać rakiety lekkie jako niestabilne, więc nie jest błędem wybór cięższej rakiety umożliwiającej także uzyskanie większej prędkości.


Sztywność

Sztywność rakiety ma szczególnie duże znaczenie dla swojej grupy docelowej. Sztywniejsze rakiety odpowiadają najbardziej zdolnym graczom, zarówno pod względem kontroli, jak i szybkości gry. Dobrzy gracze potrafią podczas wymachu sami generować niezbędną siłę pędu, a dzięki sztywnej rakiecie zyskują oczekiwaną stabilność i czucie gry. Łatwiej jest kontrolować bardziej miękką rakietę, więc ​​ten typ rakiety bardziej odpowiada osobom ćwiczącym.


Balans

Oprócz ciężaru, na właściwości rakiety wpływa jej balans.  Wyróżniamy trzy rodzaje rakiet ze względu na ich balans: Head Heavy (ciężki przód), Head Light (lekka główka rakiety - większość ciężaru rakiety przeniesiony do jej dolnej części) oraz Even Balans, gdzie ciężar rakiety jest równomiernie rozłożony. Rakieta z cięższą główką zapewnia lepszą prędkość piłki, a przez to jest idealna dla graczy mocno uderzających. Wadą tego typu rakiety jest to, że można mieć uczucie, że jest powolna i utrudniająca manewrowanie. Jeśli jesteś graczem, który woli elastyczną rakietę do szybkiej gry, to lepszym wyborem będzie zakup rakiety z niżej umieszczonym balansem (Even Balance/Head Light).

 

 

Porady dotyczące odpowiednich rakiet dla osób ćwiczących:

  • Tecnifibre Carboflex 125 S
  • Dunlop Blackstorm Titanium / Blackstorm Titanium SLS
  • Dunlop Apex Supreme
  • Dunlop Tempo Elite
  • Dunlop Sonic Core Evolution

 

Porady dotyczące odpowiednich rakiet dla elit/bardziej doświadczonych osób ćwiczących:

  • Tecnifibre Carboflex 125 / 130 Airshaft
  • Dunlop Sonic Core Evolution 120 / 130
  • Tecnifibre Dynergy 120 APX
  • Dunlop Sonic Core Ultimate
  • Karakal T-120 FF